Pravda vítězí? Pár slov k  zahájení festivalu Meeting Brno

Letošní Meeting Brno se ptá, jestli „Pravda vítězí?“Přemýšlel jsem nad tím a říkám si, jak to poznat?

Co je vlastně pravda? To dobré poznáte vždycky po ovoci.

Za poslední měsíce jsem měl v hlavě pořád dokola jenom tornádo a situaci na jižní Moravě. V hlavě to mám pořád. Zarazilo mě, co všechno může proudit sociálními sítěmi.

Často to bylo tím, že byl zmatek a lidi nevěděli, co se děje. Sbíraly se útržky skutečnosti. Někdy to ale byly lži nebo polopravdy, které měly jenom ublížit. A taky ta slova často těm, kteří na místě makali, ubližovala.

Ale ti lidi, co to šířili a sdíleli, měli často pocit, že říkají pravdu a že to musí dělat. Skutečná pravda ale vždycky musí být spojena s láskou. Jedno bez druhého nikdy nebude fungovat.

V posledních měsících a letech jsme možná často měli pocit, že naše společnost je rozdělená. Že ti, co volí takhle, jsou dobří a ti, co volí takhle, jsou zlí. Že ti, co věří tomuhle, jsou dobří a ti co ne, jsou zlí. Že ti, co vypadají a mluví takhle, jsou dobří a ti druzí, jsou zlí .A že musíme postavit zdi a bránit se jim.

Jenže takhle to není. Pravda je taková, že jsme si mnohem blíž. Že když je blbě, tak se lidi zvednou a jedou do Moravské Nové Vsi, Mikulčic, Lužic nebo Pánova a makají a pomáhají.

Pravda je, že lidi vyberou a pošlou jednu miliardu lidem, které nikdy neviděli, aby se mohli znovu postavit na nohy.

Pravda je, že láska je silnější než nenávist a strach.

A já věřím, že vítězí