Premiér s očkováním seniorů u praktiků nepočítá. Je to úplně na ruby

Některým věcem opravdu nerozumím.
Na včerejší videokonferenci s předsedou vlády jsme se dozvěděli, že se s očkováním v ordinacích praktických lékařů nyní nepočítá. Nejdříve se podle něj zapojí až poté, co budou proočkovány prioritní skupiny včetně seniorů starších osmdesáti let.

Právě pro seniory je ale očkování u jejich lékařů nejvhodnější. Zvláště pro ty, kteří nebydlí u velkých očkovacích center. Nemusí nikam jezdit a svého praktika znají a důvěřují mu. Víme to. Máme vyzkoušené, že to funguje. Zájem o očkování ve svých ordinacích nám potvrdilo zhruba 470 praktických lékařů.

Je to úplně naruby a nedává to smysl.

Pilířem očkování v našem kraji budou očkovací centra. To největší již funguje na brněnském výstavišti, další pak budou v jednotlivých okresech. Připravují se očkovací centra ve Znojmě, které nyní očkuje pouze zdravotníky, Blansku, Vyškově, Hodoníně, Břeclavi, Hustopečích a Kyjově. Připravujeme je tak, abychom v době největšího náporu zvládli naočkovat více než deset tisíc lidí denně. To je zhruba stejné tempo, v jakém se očkuje v Izraeli.

Nechceme ale skončit u toho, že naočkujeme lidi, kteří se zaregistrují a budeme mít splněno. Mým cílem je, aby se naočkovalo co nejvíce lidí zejména v rizikových skupinách. Když mají senioři možnost naočkovat se u praktika v místě, kde bydlí, tak má zájem mnohem více lidí. Během pilotního projektu v Těšanech se naočkovalo 90 % seniorů v obci. A to je skvělé číslo.

Štve mě to, protože vládní strategie s očkováním u praktických lékařů počítá.

Jedna verze byla, že by mohli očkovat vakcínou Pfizer mimo registrační systém.

Další verze, že s vakcínou Pfizer to nepůjde. Umíme to sice technicky zajistit i když je to logisticky náročnější, ale respektovali jsme to.

Minulý týden začalo ministerstvo požadovat, že vše musí jít přes registrační systém. Tak jsme řešení s registračním systémem.

Tento týden jsme se dozvěděli, že přijde Astra Zeneca. Tak už jsme si mysleli, že konečně budeme moct začít. Ale premiér řekl ne.

Bohužel jsme v situaci, kdy podle předsedy vlády není tato varianta na stole. Mým cílem je, na ten stůl tuto možnost vrátit.

Chcete vědět více? Mrkněte na některý z těchto článků: