Svárovská alej

Situace, do které jsme se dostali kolem Svárovské aleje už se nesmí opakovat. Musíme změnit myšlení a začít konečně přemýšlet tak, že Správa a údržba silnic JMK nemá na starosti jenom asfalt, ale i stromy. K tomu musíme udělat nějaké změny. Tzv. SUSka potřebuje mít odborníka, který bude mít jeden hlavní úkol: Zajištovat péči a výsadbu stromů kolem jihomoravských silnic. Kdyby to již fungovalo, tak se do této situace nemusíme vůbec dostat.

A jak to teda teď je?

Už jste možná slyšeli, že krajský úřad zrušil stavební povolení a bude se projednávat znovu. Máme tak před sebou tři cesty, ale žádná z nich není ideální. Dnes jsme proto přijeli přímo na místo, abychom se potkali jak s lidmi, co chystali petici, tak se starosty. Silnice samotná je opravdu šílená. Když jsme tam zastavili, tak nás málem smetl kamion, tak měl co dělat, aby se nám vyhnul. A právě kvůli bezpečnosti místní chtějí, aby se se silnicí něco udělalo. Stav je takový, že se tím něco udělá teď a nebo dlouho nic. Opravit se musí.

Tak pojďme na ty tři možná řešení s pro a proti:

  • Pojedeme podle nachystaného projektu, který počítá s tím, že se silnice rozšíří na jedné straně. Ponechá se polovina aleje a vysadí nové stromy. Opraví se chyby a bude se postupovat ve stavebním řízení. Časový limit, do kdy by se to muselo stihnout, je září letošního roku a je možné, že se to nestihne.
  • Můžeme si také natvrdo v radě říct, že projekt skrečujeme a silnice se v dohledné době neopraví a zůstane tak, jak je. To si nemyslím, že by v radě někdo navrhnul.
  • V úvahu připadá ještě kompromisní varianta, u které by silnice byla v nejhorším úseku Svárovské aleje zúžena. Kácelo by se tak mnohem méně, pouze v místech pro vyhýbání aut. Musíme to ale důkladně zvážit a hlavně si ujasnit, jestli při takové variantě dokážeme splnit podmínky projektu a jestli se to stíhá.

Která cesta zvítězí teď nedokážu říct. A velmi mě mrzí, že jsme se do této situace dostali. Kdyby už před x lety fungoval arborista, tak to vůbec nemusíme řešit. A doufám, že v budoucnu už ani nebudeme.