Grolich: Politici si nemůžou myslet, že ví všechno nejlíp sami.

Podle kandidáta na hejtmana Jana Grolicha v posledních letech nikdo neví, co vlastně kraj dělá. “Mám pocit, že se teď lidí bojí zeptat na jejich názor,” říká v rozhovoru o otevřenosti Jihomoravského kraje.

Na jaře jsme si prošli extrémně mimořádnou situací, je něco, co vás překvapilo?

Ukázalo se, jak se dokážeme v těžkých dobách semknout a jak lidi umí pomoct, když jde do tuhého.

Ministři chodili a vymlouvali se, proč nemáme dost roušek ani pro zdravotníky. Tak lidi sedli ke strojům a začali šít a našili je úplně pro všechny. Miliony roušek během pár týdnů.
Já i všichni starostové sháněli látky a gumičky a rozváželi to šičkám a hotové roušky pak rozváželi lidem domů, hlavně seniorům. Ukázalo se, kdo je vlastně ten náš stát. Nejsou to poslanci, hejtmani, vláda ani ministerstva, jsou to lidi. 

Promění to nějak způsob, jakým funguje stát a samospráva?

Já doufám, že ano. Politici si nemůžou myslet, že ví všechno nejlíp sami. To se musí využít i dál. Musíme lidi zapojit do rozhodování a plánování i na kraji. Potvrdilo se, že dokážou vyřešit věci, na kterých si všichni úředníci a politici vylámali zuby.

Jak chcete veřejnost zapojit?

Základní podmínkou je, aby lidi vůbec věděli, co se děje. Ruku na srdce, teď vůbec nikdo neví, co kraj dělá a k čemu vlastně je. Tohle jde změnit hned a nebude to kromě dobré vůle stát skoro nic. Mám pocit, že teď se vedení kraje bojí znát názory obyvatel. Třeba taková drobnost – bývalo dobrým zvykem, že se lidem dával připomínkovat návrh krajského rozpočtu na příští rok. Spustila se anketa, kde lidé mohli hlasovat a krajskému zastupitelstvu to dávalo docela dobrou zpětnou vazbu, jestli náhodou nejsou úplně mimo nebo co by stálo za to trochu více vysvětlit. Jenže poslední dva roky se to v tichosti zrušilo. 

Není to ale celé dáno tím, že kraje mají na starosti těžko uchopitelnou agendu, která se lidí příliš netýká?

Kraje řeší hromadnou dopravu, opravy silnic, střední školy, zdravotnictví. Řeší, jak pomoci seniorům a kdyby se chtělo, může udělat obrovský kus práce v oblasti boje proti suchu. To jsou hodně důležité věci, jenže kraj se ani nesnaží o tom lidi informovat. 

Má kraj kapacitu na to, aby to dělal? 

U nás na vesnici dělám pravidelný videozpravodaj o tom, co se děje, v podstatě sám. Natáčíme o všech stavbách, kde se sází stromky, kulturních akcích a podobně. Jsou to obyčejné věci, ale pak mi někdo může zavolat a říct: “Hele starosto, vy teď budete opravovat tuhle silnici, nebylo by dobré do toho zapojit i tohle a tamto, když už v tom budete?” Myslím, že by si podobný videozpravodaj zasloužil i Jihomoravský kraj. Nestojí to žádné velké peníze.