JAN GROLICH: Silnice R43 je naprojektovaná už od pravěku.

Jan Grolich je deset let starostou Velatic, které získaly loni cenu za nejlepší zeleň na jižní Moravě a nejinovativnější obec roku v celé republice. „Když to jde v malém, musí to jít i na kraji,” říká lidovecký kandidát na hejtmana, který se trochu vymyká klasickým představám o politicích.

Už delší dobu sleduji Vaše videa na sociálních sítích a to jak vystupujete, je dost jiné oproti ostatním kandidátům. Je to záměr?

Snažím se, aby to bylo hlavně normální. Ale možná je to tím, že jsem na základce neuměl zpívat ani hrát na kytaru. Nezbylo mi tak nic jiného než dělat aspoň divadlo. Jinak bych byl u holek úplně odepsaný. Od té doby jsem byl díky ochotničení policajtem, novinářem, kosmonautem převlečeným za ženskou i spermií.

Věnujete se ještě divadlu?

Ještě občas jo. Potřebuji se někdy vyblbnout a lidi to snad baví, takže to je ideální kombinace.

Teď kandidujete na hejtmana Jihomoravského kraje. Proč?

Protože mám pocit, že Jihomoravský kraj jede už jenom ze setrvačnosti. A taky už jsem slyšel stokrát od lidí, že politika je jenom svinstvo, korupce a sliby, že všecko bude. Lidi si už zvykli. Já ne. Jde to dělat i jinak. Tady je milion věcí, na které se čeká, že je někdo udělá. Člověk se ale musí soustředit na ty podstatné věci a ty opravdu dotáhnout do konce.

Například?

Příroda, příroda, příroda (smích). Ne, vážně, jestli bych si měl vybrat jednu věc, kterou bych chtěl nějak změnit, tak je to tohle. Když je sucho, tak necháváme vodu odtéct do kanálů a když prší hodně, tak nám nateče do sklepů. Tam, kam jsme chodili na houby, je teď paseka. Já chci, aby naše krajina vypadala a fungovala jako za našich babiček a dědečků. Opatření je spousta. Všechno už dávno známe – remízky, meze, mokřady… stačí jenom chtít.

To je ale přece hlavně úkol obcí nebo státu, ne?

Teď to tak vypadá, ale být to tak nemusí. Kdo jiný by se ale měl starat o krajinu, než kraj? Prostoru tu je hodně. Měl by být mnohem aktivnější, dělat vlastní projekty a investovat do toho mnohem víc úsilí než teď. Je to fakt jedna z nejdůležitějších věcí, před kterou jako společnost stojíme a lidi si to uvědomují. Jenom si vzpomeňme, kolik lidí bojuje proti těžbě štěrkopísku u Uherského Ostrohu, která ohrožuje zdroje pitné vody pro 125.000 lidí nebo na petici proti kácení stoleté lipové aleje u Velkých Opatovic. Oprava té silnice se prostě musí naprojektovat tak, abychom o vzácné stromořadí nepřišli.

Když už mluvíte o silnicích, nemůžu se nezeptat na R43.

Teď nedávno jsem byl v Muzeu Boskovicka a tam je vidět, že R43 je naprojektovaná už od pravěku. Schválně se na to běžte podívat. Už tehdy v brázdě, kde má silnice ležet, procházela obchodní stezka. Já tímhle směrem jezdím docela často na chalupu do Svojanova a pro lidi, co tu žijí, je to peklo. To se prostě musí začít stavět, mělo se už dávno.

Kde má jižní Morava kromě zmíněné silnice rezervy?

Hodně jde udělat i v péči o seniory. Už se nechci dívat na to, že se rodina rozhoduje, jestli se postarat o babičku nebo přijít o práci. Jedna paní mi nedávno říkala, že má hlavně strach z toho, že nechce být na obtíž. Tak to ale vůbec být nemusí. Senioři kteří chtějí, mají mít možnost zůstat doma, a ne se stěhovat do domovů, kde nikoho neznají. To stejné platí pro hendikepované. Rodina, která o tyto lidi pečuje doma, zaslouží metál. Cesta je jediná – podpořit domácí péči a sociální pracovníky. Bude to něco stát, ale tohle udělat musíme.
Jihomoravané si taky zaslouží silnice, na kterých si do půl roku neodrovnají tlumiče. Ale hlavně ruku na srdce, teď vůbec nikdo neví, co kraj dělá a k čemu vlastně je. Tohle jde změnit hned a jen za pár korun.