MOTO GP pro prázdný stadion?

Letošní rok končí smlouvy na pořádání MOTO GP v Brně. Protože se závod nemůže jet s diváky, jedná se o podmínkách možného prodloužení smlouvy i na příští rok. Celkový zalistovací poplatek za oba ročníky je téměř 190 milionů Kč. Stát ale přislíbil jen 80 milionů.

O budoucnosti brněnského MOTO GP se bude rozhodovat na zastupitelstvech města Brna a Jihomoravského kraje tento týden. Krajští zastupitelé dosud nemají o plánech s MOTO GP na stole žádné konkrétní informace.  

„Údajně máme jednat o takto zásadní otázce a máme nulové informace. Jen z médií se dozvídáme, že by se letos MOTO GP mělo jet pro prázdný stadion a přesto se budou muset platit vysoké poplatky. To mi přijde naprosto zbytečné,“ uvádí Grolich, předseda klubu krajských zastupitelů KDU-ČSL.

Aktuální plán s MOTO GP je letošní ročník odjet bez diváků za snížený poplatek a příští ročník odjet za vyšší poplatek než dosud. Celková částka za oba ročníky je 190 milionů Kč. 

Problémy jsou také se státní podporou. V minulém roce přispěl stát po dlouhých dohadech 55 milionů. Ty měl přispět i na letošní ročník. Za stávající situace ale přislíbil pouze částku 80 milionů na oba ročníky dohromady.

„Podle našich rychlých výpočtů to znamená, že za příští ročník MOTO GP kraj zaplatí asi 50 milionů, když to půjde dobře. Přitom jsme si jasně řekli, že už loňských 35 milionů byl strop. S  plánem na navýšení nad tuhle částku tedy nemůžeme souhlasit. Takhle velkou akci si město a kraj bez větší podpory státu bohužel nemůže dovolit,“ komentuje Grolich. 

„Opět končí smlouva před volbami a to asi ovlivňuje vedení kraje ze všeho nejvíc. Příští rok bychom měli zaplatit padesát milionů přestože nikdo neví, jak na tom kraj finančně bude. Přál bych si, abychom se o takových částkách bavili u projektů na zadržování vody v krajině a ne jen u víkendové akce,” uzavírá Grolich.