Velatický starosta Grolich se postavil Babišovi: “Nechte obce na pokoji!”

Jan Grolich, starosta Velatic ležících pár kilometrů za Brnem, se otevřeně postavil vládě Andreje Babiše. Petici, ve které se ostře vymezuje vůči nápadu, aby se peníze na rozhýbání ekonomiky vzaly obcím a krajům, podepsalo už více než 400 starostů, radních a zastupitelů. 

Koronavirová krize na živnostníky dopadla velmi těžce, proč by se na pomoci neměly podílet také obce?

Starostové dělají, co můžou. Ve spoustě obcí odpouštějí nájmy. Už léta na vesnicích bojují s tím, jak někde udržet hospodu, obchod, poštu a další věci, které jsou ve velkých městech samozřejmé. Všichni počítají s tím, že příští rok bude na všechno peněz o hodně méně. Snižování rozpočtů nejde udělat tak, aby to nebolelo. Půjde se na dřeň. Když pak ještě dámy a pánové nahoře vymyslí, že začnou rozdávat i z peněz, za které musíte opravit kanalizaci, postavit chodník nebo financovat školku, tak pohár trpělivosti přeteče.

V čem je hlavní problém vládního návrhu?

Problém není v pomoci živnostníkům. To je super a musí se to udělat. 

Ale představte si, že máte souseda, který dává velké peníze na charitu. Všichni ho chválí a mají rádi. Vy taky. Do té doby, než zjistíte, že třetinu z těch peněz vám chodí v noci krást z peněženky. Takhle se teď chová stát. To co předvádí Babiš a Schillerová je krádež za bílého dne a pokrytectví.

Paní ministryně ale nedávno uvedla, že se chystají jako kompenzace dotace na investiční projekty.

Promiňte, ale to je už úplná blbost. Stát vezme peníze, které by ty obce samozřejmě jinak daly do svého rozvoje a pak je některým nabídne v rámci dotace. Nedosáhnou na to všichni. Možná někteří budou šikovnější, jiní budou zase poslušnější. Tenhle přístup mě opravdu štve.

Jak hodnotíte přístup vlády k obcím?

Mám pocit, že pan Babiš a paní Schillerová vůbec neví, jak to v samosprávě funguje. Neví, že se obec nemůže zadlužit jako stát. Nám nestačí si peníze navíc odhlasovat mávnutím ruky. Musíme jít normálně do banky a ty podmínky nejsou zdaleka takové, jako když sekeru zatne vláda. Já jenom doufám, že nechají obce na pokoji a ten nápad je přejde tak rychle, jako se objevil.

Text petice najdete si můžete přečíst ZDE.