O krajských dotacích se musí rozhodnout hned, říkají lidovci

Vedení Jihomoravského kraje zastavilo všechny dotace do září 2020. Do té doby chtějí přehodnotit dopady krize na krajský rozpočet. Lidovci chtějí, aby se o dotacích rozhodlo podstatně dříve. O těch stěžejních už na květnovém zastupitelstvu. Jinak nebude možné dotované projekty do konce roku realizovat. 

Minulý týden vedení Jihomoravského kraje rozhodlo o zastavení všech dotačních titulů do září. Hejtman pak obeslal starosty dopisem s tímto oznámením a s informací, že se do září vyhodnotí, které dotace budou poskytnuty a které nikoli.

Lidovci ale upozorňují na to, že pokud se bude čekat do září, řadu projektů pak nebude možné realizovat. „Zejména o dotacích na opravy škol se musí rozhodnout hned. Starostové musí mít čas do prázdnin akce připravit a do září vše provést,“ upozorňuje předseda klubu zastupitelů KDU-ČSL Jan Grolich.  

„Nejhorší je ta nejistota. Potřebujeme co nejdřív vědět, jestli akci máme připravovat nebo ne,“ říká starosta Těšan Miroslav Zborovský (KDU-ČSL), který podal tři žádosti o dotace. Ani u jedné zatím neví, jestli má šanci ji získat. 

Lidovci si dokonce vypracovali stručný dotazník, aby zjistili, kterých priorit by se škrty v rozpočtu neměly dotknout. Z investic by lidé nejvíce omezily rekonstrukce školských budov a skoro polovině dotázaných by nevadil odklad dopravních staveb.

„V rámci dotazníku lidé jednoznačně potvrdili náš názor, že nejde škrtat dotace na zadržování vody v krajině. Toto nezaškrtl jediný člověk.“ dodává Grolich.     

„S těmito podklady budeme dále pracovat a budeme se snažit, aby se neškrtaly důležité investice, které by mohly pomoct rozhýbat ekonomiku na Jižní Moravě.“ uzavírá Grolich.

Dotazník k  úpravám rozpočtu, můžete vyplnit ZDE.